Kiedy wykonuje się rekonstrukcję płytki paznokcia?

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję płytki paznokcia?

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję płytki paznokcia? Uszkodzenie płytki paznokciowej to jeden z czynników determinujących wykonanie jej rekonstrukcji. Zobacz, kiedy jeszcze warto rozważyć wykonanie tego rodzaju zabiegu. Jakie korzyści odnosi dzięki temu klient? Oto kilka wskazówek.

Czym jest rekonstrukcja paznokcia?

Nim przejdziemy do omówienia sytuacji, kiedy najlepiej przeprowadzić rekonstrukcję płytki paznokciowej, najpierw przyjrzyjmy się temu, czym właściwie jest ten zabieg. Otóż, rekonstrukcja płytki paznokcia to sposób na to, by zabezpieczyć ją przed dalszym niszczeniem oraz przed różnego rodzaju zakażeniami.

W procesie odbudowy płytki paznokciowej rekonstrukcja jest bardzo istotna, ponieważ pozwala na bezpieczny odrost paznokcia. Pamiętaj, żeby podczas zabiegu zachować pełną sterylność oraz odpowiednio dopasować końcówkę frezarki, by nie zranić klienta czy nie wywołać u niego powikłań. Zwróć uwagę na to, by ostrożnie pozbyć się uszkodzonej płytki i przede wszystkim zadbać o łożysko. Dopasuj preparaty, które pobudzą płytkę do odbudowy. Korzystaj z żelu, akrylu lub specjalnej masy. Tego typu środki są odporne na pękanie.

Rekonstrukcja paznokcia, gdy jest odsłonięte łożysko

Wiele różnych sytuacji w codziennym życiu powoduje pękanie albo wręcz uszkodzenie paznokci. Taki odsłonięty paznokieć np. z powodu przebytej infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, jest bardzo tkliwy i sprawia ból. Utrudnia poruszanie, a jego naruszenie może być źródłem dużego cierpienia. Niestety, paznokcie, które są zakryte skarpetkami lub butami, bardzo często są narażone na podrażnienie. Dlatego istotne jest ich zabezpieczenie, w takich sytuacjach warto zaproponować klientowi przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji płytki. Dzięki takiej formie paznokieć nie tylko zostanie zabezpieczony, ale dodatkowo będzie mógł rosnąć bez ryzyka jego naruszenia. Dodatkowo masa akrylowa albo żel są na tyle odporne, że chronią przed uderzeniem albo zakażeniami.

Rekonstrukcja paznokcia przy słabej płytce

Kolejną sytuacją, kiedy warto zaproponować klientowi rekonstrukcję paznokcia, jest ich duże osłabienie. Dochodzi do tego np. w przypadku zbyt inwazyjnych zabiegów kosmetycznych czy stosowania za mocnych kosmetyków, które podrażniają i niszczą płytkę. Słabe paznokcie to również efekt nieumiejętnego zdejmowania hybrydy czy innej masy z paznokci, np. poprzez jej zrywanie. Taki paznokieć staje się miękki, podatny na złamania, zniszczenie. Może też być źródłem bólu. Co więcej, miękkie, słabe paznokcie to czynniki sprzyjające ich dalszemu niszczeniu.

Dlatego nałożenie specjalnej masy może zabezpieczyć przed niszczeniem, a jednocześnie pozwala na bezpieczną regenerację płytki paznokciowej. Dzięki temu klient może szybko dojść do siebie bez codziennego przykładania szczególnej ostrożności np. do tego, czy właściwie się porusza, by nie urazić paznokcia. Rekonstrukcja to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa dla takiej osoby. Przynosi też prawdziwe ukojenie.

Obgryzanie paznokci wskazaniem do zabiegu

Choć obgryzanie paznokci kojarzy nam się przede wszystkim z paznokciami u rąk, to jednak warto wiedzieć, że niektóre osoby obgryzają również paznokcie u stóp. Wystarczy, że np. usiądą po turecku przed serialem i zaczną zajmować się swoimi stopami. Takie paznokcie stają się niezwykle osłabione, cienkie i łamliwe. Wykonanie rekonstrukcji płytki u takiej osoby to nie tylko sposób na jej wzmocnienie, ale też na to, by zrezygnowały z tego nawyku. Znacznie trudniej jest gryźć masę akrylową czy żel, zwłaszcza gdy znajduje się na niej jakieś dodatkowe zdobienie. Rekonstrukcja paznokci pełni tu więc dwojaką funkcję. Z jednej strony chroni przed dalszym niszczeniem płytki paznokciowej. Natomiast z drugiej strony zniechęca do obgryzania.

Rekonstrukcja paznokcia – kiedy nie jest wskazana?

Czy znasz przypadki, kiedy rekonstrukcja płytki jest niewskazana? Przede wszystkim to te sytuacje, gdy na paznokciach trwa infekcja lub zakażenie grzybicze. Aktywna, trwająca grzybica to jedno z przeciwwskazań do wykonywania odbudowy paznokcia. Chcąc wykonać taki zabieg, trzeba w pierwszej kolejności przeprowadzić leczenie grzybicy. Dopiero gdy dojdzie do wyleczenia, można zająć się rekonstrukcją zniszczonych paznokci.

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję płytki paznokcia?
Kiedy wykonuje się rekonstrukcję płytki paznokcia?

Zabiegu nie wykonasz również wtedy, gdy klient nie ma nawet kawałka zdrowej, własnej tkanki. Brak paznokcia to kolejne z przeciwwskazań do realizacji tego typu zabiegu.

Pamiętaj, by zawsze, gdy wykonujesz rekonstrukcję płytki paznokcia, zadbać o sterylność wykorzystywanych narzędzi. W ten sposób unikniesz zakażenia klienta albo też siebie. Ponadto pod masą nałożoną na paznokieć mogłyby rozwijać się kolejne infekcje, co stanowi dodatkowe zagrożenie.

Paznokcie u stóp i rąk są podatne na mnóstwo czynników drażniących. Ich pękanie, utrata fragmentu płytki czy niszczenie np. z uwagi na zbyt radykalne, niedostosowane do potrzeb konkretnej osoby kosmetyki to czynniki, które kwalifikują do wykonania rekonstrukcji paznokciowej. Taki zabieg z pewnością podnosi komfort życia i pozwala na odrost płytki.